Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği
 Google, Android Uygulama İzinleri Bölümünü Play Store'a Geri Getiriyor
Android Developers ekibi bir dizi tweet'te "Gizlilik ve şeffaflık Android topluluğundaki temel değerlerdir" dedi. "Google Play'deki uygulama izinleri bölümünü yararlı bulduğunuza ilişkin geri bildiriminizi duyduk ve eski durumuna getirmeye karar verdik. Uygulama izinleri bölümü kısa süre içinde geri gelecek."
 
Bu amaçla, kullanıcılara bir uygulamanın veri toplama, işleme ve güvenlik uygulamalarının basitleştirilmiş bir özetini sunan yeni Veri güvenliği bölümünü sergilemenin yanı sıra Google, uygulamanın "yeteneğini" anlaması için uygulamanın gerektirdiği tüm izinleri vurgulamayı da amaçlamaktadır. belirli kısıtlı verilere ve eylemlere erişmek için."
 
Eski haline getirme, internet devi, geliştiricilerin "kullanıcı verilerini nasıl topladıkları ve işledikleri" hakkında bilgi vermelerini gerektiren 20 Temmuz 2022'deki son uygulama tarihinden önce geçen hafta daha yeni Veri güvenliği etiketleriyle uygulama izin bölümünü değiştirmek için harekete geçtiğinde geliyor. Google Play'de yayınladıkları uygulamalar."
 
Ancak hızlı bir kontrol, Tor Browser, Discord ve adaş uygulaması Kindle, Alexa, Amazon Music ve Amazon Photos dahil olmak üzere Amazon'dan gelen uygulamaların Veri güvenliği bölümü içermemeye devam ettiğini gösteriyor.
 
Yeni sistem ayrıca, geliştiricilerin "tam ve doğru beyanlar" yapmasına tamamen bağlı olduğu için kendi sorunlarıyla birlikte gelir ve potansiyel olarak yanıltıcı veya tamamen yanlış olabileceği senaryolara yol açar.
 
Buna karşılık, uygulama izin listesi, geliştirici tarafından bir uygulamanın bildirim dosyasında beyan edilen izinlerden türetilir.
 
Apple App Store'un, geliştiricilerin "bazı gizlilik uygulamalarının kendileri tarafından bildirilen özetlerini" vurgulamasına olanak tanıyan gizlilik "beslenme" etiketleri için benzer bir politikası olduğunu belirtmekte fayda var. "yardımcı olmaktan uzak" bulundu.
 
Ancak Google, destek belgelerinde, uygulamanın davranışı ile bildirimi arasında bir tutarsızlık olduğu durumlarla karşılaşırsa uygun yaptırımı uygulayabileceğini belirtir.